p215@eduwarszawa.pl

atrakcje dla dzieci

Co, gdzie, kiedy?

KSIĄŻKI

• „To jest Warszawa”. Beata Nadolna, Sabina Twardowska (Ilustr.)

Wydawnictwo: historytellers.pl
    od 5 lat

Opis książki:

To jest Warszawa to bardzo nietypowa książka – duża, piękna i przeznaczona dla najmłodszych. Szczególnie dla tych, którzy lubią (albo chcą polubić) Warszawę.

Publikacja ta to rodzaj instrukcji obsługi miasta w formie odpowiedzi na poważne pytania, które zadawali młodzi mieszkańcy w trakcie prac nad przygotowaniem wydawnictwa. Przyjrzymy się historii miasta; sprawdzimy, gdzie mieszkali królowie (i dowiemy się dlaczego w różnych miejscach), czy w pewnej staromiejskiej piwnicy NA PEWNO nie ma już Bazyliszka, sprawdzimy gdzie mieszka Syrenka (i jakie ma obowiązki). Będziemy szukać w mieście dzikich zwierząt, dowiemy się, czym zajmuje się rzeczna policja i czym można jeździć po mieście. Odpowiemy na pytania co na co dzień dzieje się na Stadionie Narodowym, czy w mieście można uprawić sport. I na najważniejsze – czy takie stare miasto jak Warszawa może być nowoczesne?

• „Prawda o tramwajach”. Światopełk Karpiński, Maciej Łazowski (Ilustr.)

Wydawnictwo: Muchomor
    od 3 do 6 lat

Opis książki:

Bardzo zabawny wiersz o tramwajach ścigających się po Warszawie, napisany przez przedwojennego poetę Światopełka Karpińskiego.

• „Mój tato szczęściarz”. Joanna Papuzińska,Maciej Szymanowicz (Ilustr.)

od 6 do 10 lat

Opis książki:

Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi
    związane. Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. Dzieci najbardziej lubią te o Powstaniu Warszawskim, bo tata mówi, że zawsze miał szczęście, chociaż czasem to trochę zabawne. Bo na przykład czy złamana ręka albo miejsce w szpitalu pod stołem to szczęście, czy pech?
    Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Powstaniu Warszawskim wszystko było inne niż dziś, koniecznie zajrzyj do tej książki, a jeśli lubisz spacerować, koniecznie zabierz ją ze sobą na przechadzkę.

SPACEROWNIKI

„Czytamy miasto” – warszawskie spacerowniki
Projekt “Czytamy miasto” to zaproszenie do wyjątkowych spacerów po Warszawie szlakiem niezwykłych miejsc i ciekawych historii.

Gdzie w Warszawie można pogłaskać lwa po grzywie? Czego na Pradze strzegą dwa krasnale? Jak wąski jest najwęższy dom w mieście? Co wspólnego mają ze sobą Drops, Czary i Moskwa? Dokąd prowadzi Alejka Leniuszków? Jakie skarby kryją miejskie skwerki? I czy można uczyć się historii z miejskich murali? Czytaj z nami miasto i znajdź odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Projekt skierowany jest do małych warszawiaków i warszawianek oraz ich rodzin jako zachęta do aktywnego spędzania czasu w przestrzeni miasta. Do korzystania ze spacerowników zapraszamy również wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Warszawę i szukają nietypowych sposobów na odkrywanie miasta. Zachęcamy do tego, by uważniej przyglądać się miejscom
i obiektom mijanym na co dzień oraz szukać piękna i inspirujących historii w naszym mieście. Wszystkie publikacje są bezpłatne. Projekt finansuje m.st. Warszawa.

TEATR

„Czerwony Kapturek w wielkim mieście”

Teatr Kamienica i duet JaHa zapraszają na szóstą już bajkę z cyklu „Bajki – Twórcze spotkania z wyobraźnią”: Czerwony Kapturek w wielkim mieście!

Poznajcie wesołą dziewczynkę w czerwonym kapturku i zobaczcie, jak radzi sobie z przeszkodami w drodze do babci. Kto okaże się prawdziwym, a kto fałszywym przyjacielem? Który świat okaże się bardziej bezpieczny i przyjazny? Wielkie miasto z gąszczem ulic, świateł, autobusów i tramwajów, czy świat wirtualny, w którym każdy może być każdym?

Zapraszamy na fascynującą, współczesną wersję „Czerwonego Kapturka” z Babcią, Mamą, Wilkiem i Internetem w tle. Zderzymy tradycję z współczesnością, po to, by mądrze bawić i przestrzegać.

Bohaterowie bajki zaproszą młodych widzów do wspólnych działań interaktywnych: muzycznych, aktorskich i ruchowych. Wybrani asystenci otrzymają zadania specjalne na scenie, zaś wszyscy widzowie tuż po spektaklu wezmą udział w WARSZTATACH powiązanych tematycznie z bajką. Najwytrwalszych widzów zaprosimy do wspólnych zdjęć z bohaterami bajki, którzy każdego chętnego obdarują także swoim autografem.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat

Termin ostatniego wydarzenia z dostępnymi biletami: 2022-04-03

Pinokio – Teatr Capitol

Pinokio w Teatrze Capitol! Teatralna adaptacja znanej na całym świecie bajki na deskach warszawskiego teatru. To przepiękna i wzruszająca opowieść o wystruganym z magicznego drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem.

Gdy poczciwy stolarz Gepetto tworzy Pinokia, ten od razu skacze, śmieje się, płacze i psoci jak prawdziwe dziecko. Jednak jego serce nic nie czuje. Gdy Dobra Wróżka ożywia pajacyka, musi on sam nauczyć się żyć w świecie wielu pokus. Na własnych błędach będzie poznawał dobro i zło. Z początku skupiony wyłącznie na sobie, uciekający od problemów i odpowiedzialności łobuziak, zachłystuje się wolnością. Pragnie być szczęśliwy za wszelką cenę i nie oglądać się na innych. Z czasem jednak dowie się, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.
Pełna zabawnych przygód historia Pinokia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla nas samych.

Czas trwania: 60 minut bez przerwy

Wiek: 5 -12 lat