Link otwiera się w nowym oknie

22 664 16 01

p215@eduwarszawa.pl

specjaliści

Logopeda

Konsultacje dla rodziców:

Marta Bogusz

Poniedziałki godz. 13.15-14.15

Zapraszam na spotkania po uprzednim umówieniu się.

Programy:
• ,,Terapia dziecka z wadą wymowy” H. Rodak, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
• ,,Dźwięki mowy. Program kształtowania świadomości fonologicznej dla dzieci przedszkolnych i szkolnych” (red.) Alicja Maurer, wydawnictwo Impuls.
• Autorski program terapii logopedycznej, Marta Bogusz.

 

JAK UTRWALAĆ PRAWIDŁOWĄ WYMOWĘ W DOMU?

1. KONTAKT Z LOGOPEDĄ.

Pierwszym i obowiązkowym punktem każdej terapii logopedycznej jest wizyta i konsultacje logopedyczne. To logopeda po badaniu powinien zdiagnozować dziecko i wskazać nam, jaki rodzaj ćwiczeń powinniśmy kontynuować w domu. Bądź w stałym kontakcie z logopedą, aby na bieżąco kontrolować postępy dziecka.

2. NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ.

Wybierz dla dziecka najbardziej atrakcyjną formę ćwiczeń. Możesz użyć przygotowanych wraz z nim materiałów, kupić gotowe gry lub książeczki do wypełnienia albo skorzystać z gier on-line. Dobrym sposobem jest różnicowanie ćwiczeń tak, aby pobudzać ciekawość, a co za tym idzie chęć do nauki.

3. MOTYWACJA.

Ponoć najtrudniej zmotywować do ćwiczeń nie dzieci, ale rodziców.

Postaraj się zagospodarować określoną ilość czasu w tygodniu, który poświęcicie wraz z dzieckiem na ćwiczenia. Jeśli motywacja spada, warto poszukać nowych materiałów lub więcej czasu poświęcić na ich przygotowanie. Własnoręcznie przygotowane zabawy na pewno pomogą rozbudzić motywację.

4. ŁAP OKAZJE.

Wprawdzie dobrze jest zapewnić optymalne warunki do nauki, ale czasem sytuacja sama prosi się o wykorzystanie. Pozwól dziecku w ramach ćwiczeń oblizać talerz.
Na zakupach pobawcie się w szukanie produktów zawierających ćwiczoną głoskę.
Na spacerze dmuchajcie razem dmuchawce, a w kąpieli bańki mydlane.

5. NAGRODY.

Każdy lubi być nagradzany za swoją pracę. Nawet najmniejszy sukces nagrodź pochwałą. Możecie stworzyć plan, w którym po każdych zajęciach uzupełnicie jedno okienko. Komplet zapełnionych okienek pozwoli maluchowi np. zadecydować, jak spędzicie sobotnie popołudnie.

6. DOBRY PRZYKŁAD.

Ćwicz razem z dzieckiem. Robienie głupich minek przed lustrem, nie tylko pomoże ćwiczyć buzię, ale doskonale wzmocni wasze więzi. Postaraj się mówić wyraźnie, to dzięki Twojej prawidłowej wymowie terapia może być o wiele bardziej efektywna.

7. CIERPLIWOŚĆ.

Pamiętaj, że na rezultaty musicie zapracować! Czasem mija sporo czasu zanim pojawią się pierwsze efekty. Nie zniechęcaj się, Wasza praca na pewno zaowocuje.