p215@eduwarszawa.pl

PROFILAKTYKA

profilaktyka

BEZ OWSIKÓW

Profilaktyka zakażeń jest ważna, aby uchronić nasze dziecko przed zarażeniem, a odpowiednie postępowanie w czasie leczenia pomoże szybko pozbyć się problemu.

Owsica – to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego.

Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota.

Owsicę wywołują owsiki – ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi.

Aby ustrzec się choroby warto pamiętać o poniższych zasadach:

• Jak najczęściej myj ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.
  • Eliminuj u dziecka nawyk wkładania palców, rączek i innych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).
  • Obcinaj dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi.
  • Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku, gdy podejrzewasz u niego owsicę lub w trakcie leczenia.
  • Zakładaj maluszkowi na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika.
  • Rano i wieczorem podmywaj miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
  • Dbaj regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątaj łazienkę oraz toaletę.

Wszawica

CZYM JEST PEDIKULOZA? Pedikuloza to inaczej wszawica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis).

wszawica_BROSZURA.pdf